SICAK KÜL ATMAK KONTEYNIRLARDA YANGINA SEBEP OLUYOR

20 Kasım 2018 16:21 Emet Belediyesi 1462

Emet belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün bahar aylarında boyayıp tamiratını yaptığı çöp konteynırları, kış aylarında atılan sıcak küller yüzünden yanıyor.

Emet belediyesimiz Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün bahar aylarında boyayıp tamiratını yaptığı çöp konteynırları, kış aylarında atılan sıcak küller yüzünden yanıyor.

 

Vatandaşlardan alınan vergilerle satın alınan metal konteynırlar tekrar boyanıp tamir edilirken yanan konteynarlar itfaiye araçları ile söndürülüyor.Bazı konteynarlar kullanılamaz hale geliyor.

 

Vatandaşlar, sobadan çıkan külleri soğutmadan konteynırlara atıyor. Konteynırlara zarar veren bu durum çöp kamyonları için de sıkıntı. Yanan küllerin fark edilmemesi durumunda kamyonların da yanmasına yol açabileceği vurgulanıyor

 

Emet temizlik işleri müdürlüğünce yapılan açıklamada;”Soğutulmamış soba külü veya yakıcı bir madde atmak suretiyle, bilerek veya bilmeyerek çöp konteynerlerinin yanmasına sebep olanlara Kabahatler Kanunu'na göre haklarında yasal işlem yapıp, cezai müeyyide uygulayacağız. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Çöp konteynerlerine, henüz tam olarak sönmemiş ve soğutulmamış soba külü veya sönmemiş sigara izmariti gibi yakıcı maddeler atmayın. Bu tür yakıcı maddeler, atıldığı çöp konteynerini içten içe ya da alev almak suretiyle kullanılmayacak şekilde tamamen yakmakta, bu da milli servet kaybına neden olmaktadır. Aynı zamanda yanan konteynerlerden çevreyi rahatsız edici bir koku yayılmakta, bununla da kalmayıp çevresindeki araçlar ve binalara sıçrayabilecek şekilde yangın tehlikesi oluşturmaktadır.

Konteynerlere soba külü, sigara izmariti gibi yakıcı maddelerin atılmasının olumsuzlukları bunlarla da sınırlı kalmamakta, hem çöp toplama aracında, hem de boşaltma alanında yanma tehlikesi oluşturmaktadır. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz."denildi.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.