EMKO BÜYÜYOR,EMETLİ KADINLAR KAZANIYOR

04 Aralık 2018 13:50 Emet Belediyesi 2347

Emet Belediyesmiz ve  EMKO Emet kadın girişimciler kooperatifi işbirliği ile ilçede yaklaşık 300 bayan'ın iş imkanına kavuştuğu bildirildi.

Emet Belediyesmizin kendilerine tahsis ettiği Belediye Düğün Salanu'nda çalışmalarını devam ettiren kadın girişimciler, öğrendikleri meslekleri ile aile ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyorlar. Kütahya çinisini çok kaliteli bir şekilde üreten kadınlar, belediyenin de verdiği destekle ürün pazarlama konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadıklarını belirttiler.

Kuruluş masraflarının tamamının Emet Belediyemizce karşılandığı Emet Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Esra Türer, yaptığı açıklamada, ''2010 yılında eğitim alarak biz bu işi öğrendik. Arkadaşlar dediler ki sen bu işe önderlik yap biz bu işin devamını getirelim. Bizde ondan sonra belediyemizden rica ettik, bize kültür sanat evini verdi. Orayı en iyi şekilde hazırladık ve orada devam ettik. Böylece Halk Eğitim Kursundan çıktık Emet belediyesinin kültür sanat evinde çini atölyesini kurduk. Başladığımızda 9 arkadaştık, büyüdük, çoğaldık ve şu anda 300 kişi olduk. Aşağıdaki Kültür Sanat Evi almadığı için belediyemizden rica ettik, belediye düğün salonuna geldik. Şuan burada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Belediyemiz bizim yolumuzu açıyor. Şuan Kütahya'da her atölyede yapılmayan ürünleri bizler yapabiliyoruz. Belediyenize çok teşekkür ediyoruz'' dedi.

Emet Belediye Başkanımız Mustafa Koca, yaptığı açıklamada, ''Bizler 9 yıl önce Emet belediyemizce ya tutarsa halk pazarını kurduk. Burada Emet'li bayanlar el emeği ürünlerini satıyorlardı. Altyapıyı bu şekilde oluşturduk. Daha sonra Halk Eğitim çinicilik kursu açtı. Çinicilik kursundaki eğitim bittikten sonra bayanlarımız bu işi öğrenmişti. Bu bayanlarımızın öğrendiklerini geliştirmek gerekiyordu.Bundan sonrasında biz Emet Belediyesi olarak bayanlarımıza fırınlarımızı aldık. Belediye olarak her türlü katkıyı sağladık, yer verdik, her türlü masrafı Emet Belediyemize aitti. Bu bayanlar burada çığ gibi büyüdüler, bunun devamında da kooperatifi oluşturduk. Emet belediyesi olarak katkı verdik ve Kütahya'da ilk kadın kooperatifini kurduk. Bu kooperatife şu anda çeşitli üretim dallarında faliyet gösteren yaklaşık 300 tane Emet'li kadınlarımız üye. Yaptıkları el işlerini, çinilerini değerlendiriyorlar. Baktık artık yerimiz dar geldi,kış ayları için  şu anda Emetli kadınlarımıza, bacılarımıza Emet Belediyesi Düğün Salonu'nu tahsis ettik. Bununla da kalmayacağız.  İnşallah daha büyük yer tahsis edip onların hizmetine sunacağız. Dün olduğu gibi, bu günde, yarında Emet'li kadınlarımıza, bacılarımıza destek olmayı sürdüreceğiz'' dedi.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.