EMET GÖLETİYLE ARSENİKLİ SU TARİH OLACAK

28 Kasım 2018 11:11 Emet Belediyesi 2136

Emet ilçesi Yeniceköy Sorgun mevkiinde yapımı devam eden Emet Göleti'nin, 2019 yılında hizmet vermeye başlayacağı bildirildi.

İlçe merkezine 20 kilometre mesafede, Gölet bölgesinde incelemelerde bulunan ve Emet'in temiz su ihtiyacını karşılamak için,  uzun yıllardır yoğun bir çalışma  yapıldığını belirten  Emet Belediye Başkanımız Mustafa Koca, ''Göreve ilk geldiğimizde gördük ki Emet'in su sorunu büyük. Çünkü Bor yataklarının Emet'te olması dolayısıyla, sularımızda arsenik miktarı çıkıyor. Mevsimsel durumlara göre değişik kuyularımızdan sular basıyoruz Emet için. Köklü bir çözüm bulabilmek için öyle bir yerden su getirelim ki hem su kendi cazibesiyle gelsin ekonomik olsun ve de halkımız temiz su kullansın. DSİ ekipleri ile çıktığımız Emet - Yeniceköy, Sorgun mevkiinde bu yeri tespit ettik. Ölçümler yapılıp suyun kalitesi tespit edildikten sonra buraya gölet yapılma kararı alındı. Burası yaklaşık bin 50 metre rakımlı bir yer. 900 ile bin metre arasında depolarımız bulunmakta. Yani su kendi akışıyla buradan depolarımıza gidecek. Bunun anamı şuan pompalardan dolayı her ay  ödediğimiz 70 bin TL'nin belediyede kalması demektir'' dedi.

''Belediyemiz aylık 500 bin TL kara geçecek''

Belediye Başkanımız Mustafa Koca, ''Şuanda mahalle çeşmelerimiz, dağ suyu çeşmelerimiz var. Ancak bu su Emet'teki çeşmelerimizden ve evlerimizden akmaya başlayınca daha sağlıklı bir nesil yetişecek inşallah. Bu göletin yapım maliyetini 30 yılda belediye olarak ödeyeceğiz. Bu  yılda 200 bin lira civarında para tutmaktadır. Şuanda Emet belediyesinin sudan dolayı yıllık elektrik maliyeti 700 bin liradır. Bu gölet hizmete girdiğinde  kar’ımız yıllık 500 bin TL olacaktır. Göletin yapımında emeği geçen Milletvekillerimize, Ak Parti İl ve ilçe teşkilatlarımıza,Bakanlığımz ve DSİ bölge ve  genel müdürlüklerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum '' dedi.

Belediye Başkanımız Mustafa Koca, 20 kilometrelik mesafeden Emet ilçesine gelecek olan suyun hayırlı olmasını diliyorum '' ifadelerini kullandı

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.