EMET EMKO KÜTAHYA'NIN GURURU OLDU

04 Ekim 2018 15:35 Emet Belediyesi 2159

Ticaret bakanlığı Sosyal kooperaitfler treni Kütahyaya gelirken, bölgede ilk ve tek kadın girişimci kooperatifi Emko2ya ilgi büyüktü.

Sosyal Kooperatifleri tanıtmak, anlatmak, daha fazla dezavantajlı bireylerin yararlanmasını sağlamak, amacıyla “Ticaret Bakanlığı” bünyesinde hazırlanan ve 1 Ekim’de Ankara’dan yola çıkan “Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni” Kütahya’ya geldi.

Sosyal kooperatifçiliği canlandırmak üzere yola çıkan eğitim ve tanıtım treni  Türkiyede kooperatifleşmelerin bulunduğu illeri ziyaret ederken Kütahya’da ilk  ve tek girişimcilik kooperatifi olan Emko’nun Kütahyada bulunması bakanlık yetkililerinin özel ilgisiyle karşılaştı.

Türkiyede 11 ilde yapılan etkinliğin önemli bir durağı Kütahyada gerçekleştirilirken, Emet belediyesi öncülüğünde kurulan Emet kadın girişimciler kooperatifi Emko ve Emet Vildan oya  dikimevinin stantları büyük ilgi gördü.

 Kütahya Tren Garında düzenlenen karşılama törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Emet Belediye Başkanımız Mustafa Koca, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

İNSANLARI BİR ARADA İŞ  YAPTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Etkinlik amacı hakkında bilgiler veren Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, “Dünyada son zamanlarda önemli bir trend olan sosyal sorunlara çözüm amaçlı alternatif olarak sunulan kooperatif modelini anlatmak. Özellikle dezavantajlı grupların sosyalleşmesi, ekonomiye kazandırılması, istihdam edilmesi, hem de insanların tek başına yapamayıp bir araya geldiklerinde bir takım şeyleri becerebilmelerini sağlamak. Devletimiz o kadar çok sosyal hizmet veriyor ki verdikçe daha çok beklenti artıyor. Biz toplumumuza şunu öğretmek istiyoruz: artık devletin sırtında yük olmaktan çıkmak istiyoruz. Bir takım sosyal hizmetleri kooperatifler eliyle vatandaşlarımızın kendisine yapmasını sağlayacağız. Burada asıl amaç insanların tek başlarına yapamadığı işleri bir araya gelerek birlikte yapmak. Bunun ticari modeli de kooperatif; çünkü vakıflarımız ve derneklerimiz ticari faaliyet yapamazlar. Kooperatifler aynı zamanda bir ticari şirkettir. Amacımız sosyal kooperatifçiliği tanıtmak” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, toplantı öncesi Vali Ahmet Hamdi Nayir eşliğinde Kooperatifler ve Yöresel Ürünler Sergisini gezdi. Müdür Seymenoğlu bakanlık projesinin kooperatifler  üzerine yoğunlaşması üzerine Emet ilçesinin bu işi başaran nadir ilçelerden  biri olduğunu belirterek, öncülük için Emet belediye başkanımız Mustafa Koca’ya teşekkürlerini iletti.

MÜDÜR UYGUN;

“KÜTAHYA AHİLİK VE KOOPERATİF ŞEHRİ”

Sosyal kooperatif eğitim ve tanıtım toplantısında konuşan Kütahya İl Ticaret Müdürü İsmail Hakkı Uygun  Kütahya’nın birlikte iş yapma kültürü ve kooperatifçilik geçmişinin Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treninin Kütahya ziyaretini daha anlamlı kıldığını ifade etti. Uygun;

“Kütahya ahilik şehridir. Kooperatifçilik şehridir. Her ne kadar köklerinin Batılı ülkelere dayandığı düşünülse de ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’ felsefesinin ‘birlikten kuvvet doğar’ anlayışının hakim olduğu bu coğrafyada ilimizde de birlikte iş yapma kültürünün, kooperatifçiliğin ve teşkilatlanmanın başarılı örnekleri bulunmaktadır. Ülkemizin uluslararası ekonomik savaş verdiği bu günlerde kooperatiflerimiz esnaf ve sanatkârımızın, çiftçimizin, üreticimizin en büyük destekçisi olmakta ve bu destek her geçen gün önem kazanmaktadır” dedi.

“GÜZEL ÖRNEKLERE İHTİYACIMIZ VAR”

 

Sosyal kooperatifçilikte güzel örneklere ve güzel örneklerin sürekliliğine ihtiyaç olduğundan söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizlerin bu güzel örneklere ve bu güzel örneklerin arkasını getirmeye ihtiyacımız var. Ülkemizde köken olarak baktığımızda başkalarının dertleriyle dertlenmek Ahilik Teşkilatı gibi çok eski zamanlara dayansa bile bu modern yapısı içerisinde örnek alabileceğimiz kurumlarla, kuruluşlarla inşallah Kütahya’mız da buna güzel bir örnek teşkil eder. Birlik ve beraberlik bizim en vazgeçilmez vasfımız olmalı. Bu zorlu coğrafya içerisinde ne kadar omuz omuza olursak, ne kadar el ele olursak hem günümüzü hem de geleceğimizi daha da emniyet altına almış olacağız. Bu sosyal kooperatifçilik alanında göstereceğimiz birlik ve beraberlikler bizim günümüzü ve yarınımızı etkileyecek önemli hususlardandır. İlimizin de bu kapsama alınması, tanıtım treninin uğrak yerlerinden bir tanesinin tarih, kültür ve sanat şehri ilimiz Kütahya olması bizleri sevindirmiştir” diye konuştu.

Sosyal Kooperatif Bilgilendirme Toplantısı; afiş, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.