TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 95. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

29 Ekim 2018 12:15 Emet Belediyesi 1640

29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşun 95. Yıldönümü Emet ilçesinde düzenlenen programla kutlandı.

28 Ekim Pazargünü Hükümet meydanındaki  Atatürk büstüne çelenk koyma merasimi ile başlayan kutlamalar 29 Ekim Pazar günü zirve yaptı. Tüm okulların katılımı ile 15 Temmuz demokrasi meydanında yapılan kutlama ile 95.yıl coşkusu yaşandı.

                Hükümet önündei kutlama programına Emet kaymakamı Hasan Çiçek Belediye başkanı Mustafa Koca, Garnizon komutanı jandarma teğmen Mukadder Demir, Emet Cumhuriyet başsavcısı Gürsel Karslı,Emniyet müdürü Gökhan Yıldırım , Ak parti,Mhp,Chp, BBP ilçe başkan ve temsilcileri,Stk başkanlar,daire müdürleri,okul öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

                Törenler Emet kaymakamı Hasan Çiçek ve belediye başkanı Mustafa Koca’nın okulların bayramını kutlaması ile başlarken ardından saygı duruşu ve İstiklal marşımızın hep birlikte okunması ile devam etti.

                Törenlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajı okundu. "Demokrasi yönünde katettiğimiz her mesafe şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışıktır" diyen Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"Ülkemizi 'muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma' mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum. İstanbul’daki yeni havalimanımız da işte bu ışıklardan biridir.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.

Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz." 

            Daha sonra Emet Kaymakamı Hasan Çiçek günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelemizin, Büyük Zaferle noktalanmasını takiben, Büyük Önder Atatürk’ün, “Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.” dediği  Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünü büyük bir gurur, coşku ve heyecanla kutladığımızı belirten kaymakam  Çiçek şu ifadelere yer verdi.

;” Bundan 95 yıl önce  bugün hakimiyet kayıtsız şartsız  milletindir esasına dayanır denilerek Türkiye cumhuriyetinin yönetim şekli Cumhuriyettir  ilan edilmiştir.Cmhuriyetimiz  Aziz milletimizin  tabiyatına ve gelenekleri ne en uygun yüksek  ahlakı  ve değer ve niteliklere dayanan ,erdemli faziletli insanlar yetiştiren,birlik ve beraberlik, bağımsızlık ve hürriyetten  asla taviz vermeyen bir olguya dönüşmüştür.

Tarih açık bir şekilde şunu göstermiştirki Türk milletinin bekasını ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının  yegane biçimi Cumhuriyettir.Kurtuluş mücadelesinden sonra kanla irfanla kurduğumuz  Cumhuriyet sayesindedir ki bugün  büyük bir devlet olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmiş ve en güçlü orduya sahip ülkeler arasına girdik.Demokratik,sosyal,laik, çağdaş  hukuk devletinin bizleri  ulaştırdığı nokta  umut  vermekte, birlik ve beraeberliğimizi pekiştirmektedir.Büyük kahraman asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye,  milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam  edeceğiz.Mustafa Kemal Atatürk’ü,kahraman ecdadımızı,aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutturmayacağız.

 Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal Savaşı’nda, 15 Temmuz’da ve terörle mücadelede ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve milletimizin birliği ve beraberliği için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum."

Okulların hazırladığı şiir ve folklör gösterilerinin sunulduğu kutlamalarda düzenlenen şiir,kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

            “Atatürk ve Cumhuriyet “ konulu yarışmalarda  Resim dalında 3. Olan Cevizdere Şehitleri ilkokulu öğrencisi Ceyda Gözütek, şiir yarışması 3. sü Ashaboğlu ortaokulundan Cansu Kanyılmaz,Kompozisyon yarışması 3. sü Gazi Emet Anadolu öğrencisi Teslime Nilay AK’a ödüllerini Emet cumhuriyet başsavcısı Gürsel Karslı verdi.

            “Atatürk ve Cumhuriyet “ konulu yarışmalarda  resim dalında 2. Olan Gazi Kemal İlkokulu öğrencisi Elif Sena Kurtuluş, şiir . si Gazi Emet Anadolu lisesi öğrencisi Zeynep Sena Akkoyun,ve kompozisyon 2. Si Cevizdere şehitleri Mesleki ve teknik Anadolu lisesi  öğrencisi Tuba Durukan’a ödüllerini  belediye başkanı Mustafa Koca verdi.

            “Atatürk ve Cumhuriyet “ konulu  yarışmalarda resim dalında  1. Olan Gazi Emet ilkokulu öğrencisi Ulaş Özgür Işık, şiir dalında 1.ci Yunu Emre İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Karaağaç ve kompozisyon dalında 1. Ci Emet Anadolu İmam Hatip lisesi öğrencisi Kübra Selimoğlu ile  Kitap okuma yarışmaları il 2. Si Elif Altıntaş’a ödüllerini Emet kaymakamı Hasan Çiçek verdi.

            Törenler resmi geçit ile sona  erdi.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.