Emet Kocakırana Bahar Geldi

17 Mayıs 2024 09:11 Emet Belediyesi 170

Emet ilçesinin eteklerine kurulduğu iki yüksek tepeden birisi olan Kocakıran mevkiiinde yılların emeklerinin karşılığı alınmaya başlandı.

İlçede bulunan Hisarlık tepesine, Emet belediyesince 2014 yılında Şelale, düğün salounu, piknik alanları kafe gibi çalışmalar yapılırken erozyanla mücadelede önem arzeden Kocakıran mevkiinde de çalışmalar başlatılmıştı.

İlçede yağışlı havalarda toprak kayması ve sel baskınlarına neden olan Kocakıran mevkiinde 12 yıllık çalışmalar sonrası kıraç tepeye gelen bahar görüntüsü, ilçeye ayrı bir hava katıyor.

KOCAKIRAN’DA NELER YAPILMIŞTI?

Emet Belediyesi ve DSİ tarafından 2012 yılında teraslama, kanal açma, yağmur kanalları döşeme, basamak düzenlemeleri, duvar örme gibi çalışmalar için ayrılan 700 bin TL ödenekle Kocakıran Tepesi'nde başlatılan çalışmalar, 2013 yılında tamamlanmış ve ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştı. 2014 yılında başlayan ve devam eden ağaçlandırma çalışmaları kapsamında bugüne kadar Kocakıran'a 35 bin adet sedir, çam, badem, akasya ve bazı çalı türlerinden oluşan fidan dikimi gerçekleştirildi.

BAŞKAN KOCA ‘KOCAKIRAN YILLARIN EMEĞİNİN ÜRÜNÜDÜR’

Kıraç alanı yeşertmenin zorluğuna dikkat çeken Emet belediye başkanı Mustafa Koca 12 yıldan bu yana adım adım ilerleyen Kocakıran tepesinin artık başka bir görünüme kavuşmasından mutluluk duyduklarını ifade ederek;

"Görevde olduğumuz yıllarda Kocakıran için başlattığımız çalışmalar, zorlu yapısı ve dikkat gerektiren bir süreç olduğu için aralıksız devam etti. Şimdi görüyoruz ki, düşündüğümüz ve planladığımız Kocakıran yeşillenmeye başladı. Eski atıl görüntüsünden kurtuluyor. Emeği geçen DSİ, belediye ve diğer ekiplere ayrıca Kütahya DSİ mühendisi Metin Erkul'a destekleri için teşekkür ederim. Daha yeşil bir Emet için Kocakırana yapılan yatırımlarımız devam edecek" dedi.

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.