Cumartesi
Sisli
8°C | -8°C
Pazar
Sisli
6°C | -5°C
Pazartesi
Hafif Yağmur
5°C | -1°C
EMİB - Çağrı Merkezi

Sokak Hayvanlarımızın Aşıları Yapılarak Kayıt Altına Alınıyor

Emet belediyemiz sokak hayvanları için besi odakları projesini hayata geçirerek şehrin muhtelif yerlerine hayvanlar için yiyecek besi odakları ile donatırken şimdide sokak hayvanlarını aşılama,kısırlaştırma ve küpeleme çalışmaları başlattı.

Sokak Hayvanlarımızın Aşıları Yapılarak Kayıt Altına Alınıyor Haberler

Emet belediyemiz sokak hayvanları için besi odakları projesini hayata geçirerek şehrin muhtelif yerlerine hayvanlar için yiyecek besi odakları ile donatırken şimdide sokak hayvanlarını aşılama,kısırlaştırma ve küpeleme çalışmaları başlattı.

Emet belediyesi zabıta amirliğimizce  ilçeye getirilen mobil kısırlaştırma ünitesi ile  genel anestezi altında sokak  hayvanlarına kısırlaştırma ameliyatları yapıldı.Kısırlaştırma yapılan sokak hayvanlarına kuduz aşısı,parazit,vitamin ve antibiyotik tedavisi yapılırken 2-3 gün gözetim altında tutuluyor.Kısırlaştırılan köpeklere kırımızı küpe takılarak kayıt altına alındıktan sonra alındıkları yere bırakılıyorlar.

Konu ile ilgili bilgi veren Emet belediye başkanımız Mustafa Koca şunları söyledi;” Her canlı gibi, sokakta yaşayan hayvanlarında yaşam hakkı var.Hayvan dostu bir yerel yönetim anlayışı ile hem sokak hjayvanlarımızın sağlıklı yaşamlarını hemde çevreye ve insanalra zarar vermesini önelemk amacı ile biri dizi çalışma yapıyoruz. 5199 sayılı Hayvanları koruma kanunu kapsamında Orman ve su işleri bakanlığından ruhsatlı mobil kısırlaştırma ünitesi ileçmize getirildi.Özel bir firma ile yapılan anlaşma ile sokak hayvanlarımıza bir dizi tıbbi müdahelelerde bulunuldu.Belediyemiz zabıta ekipleri ve mobil servisimizin veteriner hekim gözetiminde yakalama ekipleri başıboş hayvanları yaklayarak yeni sanayi sitesinde tahsis edilen servisimize götürüldüler. Burada genel anestezi ile köpekler kısırlaştırılırken, kuduz aşısı başta olmak üzere bir dizi tıbbi müdahelede bulunuluyor.Ardından kayıt altına alınan köpeklere kırmızı küpe takılarak 2-3 gün gözetimde tutulduktan sonra alındıkları yerlere bırakılıyorlar.Şimdilik bu çalışmalar 100 adet köpek  üzerinde sürdürülüyor.Yıl içerisinde ihtiyaca göre bu mobil servis hizmetinden yeniden yararlanılacak” dedi.

Son dönemlerde ilçemizde belirli bir artış gözlemlenen sokak hayvanları sebebiyle belediyece başlatılan çalışma vatandaşlarca takdir topluyor. Çalışma için Emet belediyemize teşekkür eden vatandaşlar Sokak hayvanlarının zarar görmeden,  insanlarada zarar vermelerinin önlenmesi için belediyece başlatılan çalışmaların devam etmesini talep ediyorlar.

 

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom