Pazartesi
Hafif Kar Yağışlı
0°C | -4°C
Salı
Çok Bulutlu
-1°C | -3°C
Çarşamba
Parçalı Bulutlu
2°C | -6°C
EMİB - Çağrı Merkezi

Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası Ankarada Gerçekleşti

Emet belediye başkanımız Hüseyin Doğan ve Ak parti Emet ilçe başkanı Süleyman Ciner’inde katıldığı Şura Ankarada gerçekleştirildi.

Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası Ankarada Gerçekleşti Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şûrası’nda yaptığı konuşmada, “Ülkemizde ve dünyada mağduriyete uğratılmış, adaletsizliğe maruz kalmış, hele hele canı yanmış tek bir kadın kalmayana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye’nin geleceğini kadınlarımızla birlikte inşa edeceğiz” dedi.
Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan ve Ak parti Emet ilçe başkanı Süleyman Ciner’inde katıldığı Şura Ankarada gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Şur'a da bugün doğum günü olan ve 5 yaşına basan Emet belediye başkanımız Hüseyin Doğan'ın kızı Meryem Nisa'ya doğum günü hediyesi verdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen “Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şûrası”nda katılımcılara hitap etti.
Katılımcılara teşrifleri için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 5 milyon üyesiyle dünyanın en büyük kadın teşkilatlarından biri olduğunu belirterek, Türk kadınlarının 1934’te seçme ve seçilme hakkını kazanmasına rağmen bu konudaki asıl büyük atılımı son 17 yılda gerçekleştirdiğini söyledi.
Siyaset kurumunda kadınların temsil oranının yüzde 4,5 seviyesinden TBMM’de yüzde 17’nin üzerine çıkartılmasını kendi dönemlerinde başardıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadınlara seçme hakkın verildiği 5 Aralık tarihini sadece kadın hakları günü olarak kutlamakla kalmayacak, icraata da dönüştüreceğiz. Geldiğimiz seviye elbette yeterli değildir ama katedilen mesafenin önemini de gözden kaçırmamalıyız” dedi.
“KADINLARIMIZ SİYASETİN HER KADEMESİNDE DAHA AKTİF ŞEKİLDE YER ALMALI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonraki seçimlerde kadınlarımızın daha yüksek oranlarla hem aday listelerinde hem de belediye meclislerinde yer bulabilmesi için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Kadınların kota veya zorlama yoluyla siyasette yer almasına ya da belli görevlere getirilmesini doğru bulmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mücadeleyle değil de bahşedilerek, lütfedilerek, zorlamayla verilen hakların kalıcı olması pek mümkün değildir ama insanın dişiyle, tırnağıyla, yüreğiyle, azmiyle, kabiliyetiyle elde ettiği hakları kimse ondan alamaz. Bu bakımdan tüm kadınlarımızdan siyasetin her kademesinde daha aktif şekilde yer almalarını bekliyorum” diye konuştu.
ERDOĞAN KONGRELERE DİKKAT ÇEKTİ
AK Parti 7. Büyük Kongresi sürecinde belde, ilçe, il teşkilatları ve Genel Merkez yönetiminde yer almak için verecekleri mücadelede tüm kadınların yanında yer alacağını özellikle belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatın her alanında başarılı olan kadınların siyasette de hedefledikleri yere geleceklerine yürekten inandığını söyledi.
Nene Hatun’dan Nezahat Onbaşı’ya, Şerife Bacı’dan Kara Fatma’ya kadar kadın kahramanların mücadelesi sayesinde istiklalin kurtarıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Terör örgütü tarafından haince katledilen Aybüke öğretmen ve daha yeni defnettiğimiz Esma astsubay sınırlarımız içinde ve dışında alçakça katledilen yüzlerce kadın bu mücadelenin günümüzdeki bayraktarlarıdır. Esma Astsubayımızla ilgili komutanlarımız ve İçişleri Bakanımın şu tespitleri çok ilginçti. Özellikle bomba imha olaylarında bir kadın olarak onun kadar cesur, onun kadar maharetli olan hemen hemen yok gibiydi. Nitekim bomba imha olayını yaparken şehit oldu. Rabbim makamını cennet eylesin. Şehitlerimiz için söyleyeceğimiz pek bir şey yok onlar, Peygamber Efendimizin komşuları, onların makamı çok yüce. Onlar gerek sizlere gerekse bizlere birer örnek, onlar birer rehber, kılavuz.”
“İSTİHDAMDAKİ KADIN ORANI YÜZDE 30’A ULAŞTI”
Kadınların işgücüne katılım oranının 2002 yılında yüzde 28’i bulmuyorken bugün yüzde 35’e ulaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstihdamdaki kadın oranı da yüzde 25’ten yüzde 30’a ulaştı. Eğitim, finans, sağlık, yargı, akademi alanları başta olmak üzere pek çok sektörde kadınların istihdam oranı oldukça yüksek seviyelere çıkmıştır. Üniversitelerimizde eğitim-öğretim gören evlatlarımız arasındaki cinsiyet dağılımının neredeyse eşit olması kadın istihdamındaki artışın süreceğine işaret ediyor. Biz bu tablodan ancak gurur duyarız” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadına yönelik şiddet başta olmak üzere mücadeleye devam etmeleri gereken sorunların bulunduğunu dile getirerek, “Ancak istisnai birtakım olayları büyüterek bu güzel fotoğrafı gölgelemeye çalışanlara izin veremeyiz. Kadın meselesinin her şeyden önce bir insan meselesi olduğunu kabul ettiğimizde pek çok şey yerli yerine oturacaktır” şeklinde konuştu.
“YEREL YÖNETİM REFORMLARIMIZI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE SÜRDÜRECEĞİZ”
Yerel yönetimlerin, kadınların en aktif olması gereken alanların başında geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel yönetimlerin faaliyetlerinin doğrudan insan hayatına dokunduğunu, nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı şehirlerde belediyelerin rolünün giderek arttığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediyeleri ve il özel idarelerini kaynak, yetki ve inisiyatif bakımından güçlendirerek bugünkü düzeylerine biz kavuşturduk. Büyükşehir uygulamasıyla şehirlerimize temel altyapı hizmetlerinin bütüncül bir anlayışla verilebilmesini sağladık. Yerel yönetimler alanındaki reformlarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Gerek geldiğimiz seviye, gerekse hedeflediğimiz yer bakımından yerel yönetimlerle ilgili her konuda kadınlarımızın daha güçlü desteğine ihtiyacımız bulunuyor. Belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği, muhtarlık gibi görevlerde kadınlar ne kadar etkin olursa sorunların çözümü de o derece kolaylaşacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Kadının elinin ve zarafetinin değdiği her konu gibi yerel yönetimlere de kadın elinin değmesiyle çok daha güzel hizmetlerin ortaya çıkacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadın yerel yöneticiler arasındaki iş birliğinin kadınların bu özelliğine güç katacağını, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Endonezya Surabaya Belediyesi arasındaki kardeşlik anlaşmasının da örnek bir iş birliği adımı olduğunu kaydetti.

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom