Pazar
Parçalı Bulutlu
8°C | -5°C
Pazartesi
Hafif Yağmur
9°C | -1°C
Salı
Yağışlı
4°C | 1°C
EMİB - Çağrı Merkezi

ÇALCAĞIL MEZARLIĞI EMET MEZARLIĞINA NAKLEDİLİYOR

İsitmlak nedeniyle boşaltılan Emet Çalcağıl köyü mezarlığındaki mevtalar,Emet mezarlığına defnediliyor.

ÇALCAĞIL MEZARLIĞI EMET MEZARLIĞINA NAKLEDİLİYOR Haberler

Emet ilçesinde, Osmanlı döneminde kurulan ve kurtuluş savaşında önemli rol üstlenen ve bir süre önce istimlak edilen Çalcağıl köyünde köy mezarlığı Emet mezarlığına naklediliyor.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Emet Bor İşletmesi sahasında kalan Çalcağıl köyünün başka bir alana taşınması için değer tespiti yapılmıştı. Ev, samanlık gibi yerlerin rayiç bedelleri belirlenip vatandaşlara ödendi ve yıkım çalışmaları başlarken köy mezarlığında bulunan meftaların Emet mezarlığına nakli başladı. Mefta yakınlarının nezaretinde jandarma ve sağlık görevlileri, bulundurulan çalışmalarda, din görevlilerince de dini vecibeler yerine getiriliyor.

Çalcağıl mezarlığından ilk etapta çıkarılan 15 naaş, özel tabutlarla, mezar taşları, aileler nezaretinde Emet ilçe mezarlığına defnedilirken, hem köyde çıkarılırken, hemde Emette tekrar defnedilirken din görevlilerince dularla defnediliyor.

Köyde ilk açılan mezarlar Kaymakam Hasan Çiçek ve belediye başkanımız Hüseyin Doğan nezaretinde gerçekleştirilirken, belediye başkanımız Hüseyin Doğan naklin her aşamasını yerinde takip ediyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan belediye başkanımız Hüseyin Doğan şunları söyledi;

“İlçe merkezimize beş kilometre uzaklıktaki Çalcağıl köyümüzde 27 hanede yaklaşık 60 kişi dinamitle yapılan çalışmalar yüzünden bir çok ev kullanılamaz hale gelmişti. Köyde yaşayan vatandaşlarımızın tamamına yakını köyü boşaltmıştı. Bor madeni dolayısıyla köyümüz istimlak edilirken şu anda köyümüzün camiye kadar olan bölümü yıkım çalışmalarıda sürüyor. Köy mezarlığında bulunan mevtalarıda ilçe mezarlığımıza defnediyoruz. Nakil işlemlerinde kolluk kuvvetlerimiz ve din görevlilerimizle beraber, ailelerimizin de nezaretinde çalışmalar yapıyoruz. Kısa sürede mezarda bulunan tüm mevtalarımızın ilçe mezarlığına defnini tamamlayacağız. Mezarlıkta bulunan ağaçlarıda özel ağaç sökme makinaları ile şehrimizde belirleyeceğimiz bir alana dikecek,ve ismini Çalcağıl hatıra ormanı koyacağız. “dedi.

Çalcağıl köyünün son muhtarı Ahmet Özata’da yapılan çalışmalarla atalarının mezarlarının kaderine bırakılmadan Emet mezarlığına defni nedeniyle Emetbor, Emet belediyesi ve Yetkililere köy halkları adına teşekkürlerini sundu.

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom