Cumartesi
Sisli
8°C | -8°C
Pazar
Sisli
6°C | -5°C
Pazartesi
Hafif Yağmur
5°C | -1°C
EMİB - Çağrı Merkezi

GURUR VE ONURUN 97. YILI

97 yıl önce bugün Milli Mücadele, zafer tacını taktı. Türkiye, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı ilk günkü coşkuyla kutlandı.

GURUR VE ONURUN 97. YILI Haberler

"Besbelli ki yeni Türk Devleti'nin genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır." (Mustafa Kemal Atatürk)

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve zaferin 97. Yıldönümü Emet ilçemizde kutlandı.

30 ağustos günü saat 11.00’de Hükümet konağı önünde  Atatürk anıtına çeneklerin koyulması ile başlayan programda Kaymakam Hasan Çiçek ve belediye başkanı Hüseyin Doğan  kurum çelenklerini törenle bıraktılar.

İstiklal marşımızın hepbirlikte söylenmesi ve şanlı bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Ast. Sb.Çvş. Uğur Anlamlıer gerçekleştirdi. Anlamlıer’in , Türk tarihinde 30 Ağustos zaferinin önemini belirten konuşmasının ardından, İlçe protokolü,,Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos zafer bayramı kapsamında bir kutlama mesajı yayınlayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek şunları söyledi,

 “ Kurtuluş Savaşımızı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 97’ nci yıl dönümünü milletçe birlik ve beraberlik içerisinde, büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

30 Ağustos Zaferi ; Ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde, en zor şartlarda ve her şeyin bittiği sanılan bir dönemde, yüce milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış şanlı bir zaferdir.

Türk Milleti, haklı ve onurlu direnişiyle, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini, savaşın kazanılmasında vatan, millet ve bayrak sevgisinin, sayısal güçten daha üstün olduğunu tüm dünyaya ispatlamış, bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gücünü aziz milletinden alan, demokratik ve çağdaş bir hukuk devleti olarak dünya devletleri arasında seçkin yerini almıştır. “

30 Ağustos'un, Kocatepe'de, Dumlupınar'da, Afyon Ovası'nda sırtında mermi taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete karşı mücadele edenlerin, 97 yıl önce Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilk hedef gösterdiği Akdeniz'e doğru ileri koşanların sel olup İzmir'e aktığı bir gün olduğunu hatırlatan Kaymakam ÇİÇEK, mesajının devamında şunları kaydetti:

" Bu eşsiz zaferin ardında yokluk ve imkansızlıklar içinde bulunan aziz milletimizin bağımsızlık aşkı, yüksek iradesi, vatanseverliği, kahraman ordumuzun şecaat ve fedakarlığı vardır. 30 Ağustos 1922 tarihi, Türk milletinin kendisini esir etmek isteyen güçlere karşı, kadınıyla erkeğiyle topyekûn verdiği bir mücadele ile kurtuluşa erdiği ve zafer destanını yazdığı bir gündür. Aziz milletimiz, 30 Ağustos Zaferi ile kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, unutulmayacak bir ders vermiş, hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir."

Bilinmelidir ki, dün Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde, Dumlupınar’da, Cevizdere’de, 15 Temmuz’da olduğu gibi bu gün de ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir.

Bütün bu imkânsızlıklara ve yokluklara rağmen her türlü zorluğu aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla daha da yüceltmek ve güçlendirmek temel sorumluluğumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Emetli hemşehrilerimin ve şanlı ordumuzun tüm mensuplarının Zafer Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.”  ifadelerini kullandı.

EMET BELEDİYE BAŞKANIMIZ HÜSEYİN DOĞAN’IN 30 AĞUSTOS MESAJI

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Başkomutanlığındaki ordularımızla kazanılan, Kurtuluş Savaşımızın en büyük zaferinin 97.ci yıl dönümü büyük bir coşku ile kutluyoruz.

1919'da zor şartlar ve yokluklar içerisinde yakılan istiklal meşalesinin, Gazi Mustafa Kemal'in ve silah arkadaşlarının öncülüğünde 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zaferle taçlanmıştır. 30 Ağustos'un, "Ya İstiklal Ya İzmihlal" tercihiyle baş başa bırakılan bir milletin, neleri başarabileceğinin, bağımsızlık ve onuru için neleri göze alabileceğinin en açık ispatıdır. Cumhuriyetimizi ve yurdumuzu iç ve dış tehditlerden  muhafaza etme mücadelemiz bugün de aynı ruh ile devam ediyor. Bu şanlı milletin her zaman destan yazmaya hazır olduğunu 15 Temmuz hain darbe girişiminde bütün dünya görmüştür.

Bugün bizlere düşen ise, bütün imkansızlıklar ve yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurulan Cumhuriyetimize, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla sahip çıkmak ve ülkemizi uygarlık yarışında en üst sıralara taşımak olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum”

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom