Pazar
Parçalı Bulutlu
8°C | -5°C
Pazartesi
Hafif Yağmur
6°C | 0°C
Salı
Yağışlı
5°C | 1°C
EMİB - Çağrı Merkezi

EMET SİT DAVASINDA SİT KORUMA İMAR PLANI HAZIRLANIYOR

Emet kentsel sit alanı koruma amaçlı imar planı haızrlanması kapsamında halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

EMET SİT DAVASINDA SİT KORUMA İMAR PLANI HAZIRLANIYOR Haberler

Kültür ve Turizm bakanlığı, Kültür varlıklarını koruma genel müdürlüğü teknik ekipleri ile,Emet ilçesi sit imar planı işini alan yüklenici firma mühendisleri Emet ilçesine halkla bir araya gelerek, Emet kentsel Sit alanı koruma amaçlı imar planı hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiler.
Halen 1 Han,1 Cami, 1 Çeşme, 72 adet ev ve işyerinin tescillendiği, 832 adet ise sit çevresel alanına girdiği Emet ilçesinde Sit imar planı hazırlama çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda yapıaln çalışmaların 3. Aşamasında halkı bilgilendirme adına teknik ekipler Emet çok amaçlı salonunda halkla bir araya geldiler.
Hazırlanan sunumla Emet ilçesinde bugüne kadar yapılan çalışmalar, kanuni uygulamalar ve bundan sonraki süreç hakkında bilgi içeren sunum yapan teknik ekipler vatandaşların sorularını da cevapladı.
Genel mahiyette Emette yapılan sit çalışmaları ile vatandaşların sahip oldukları ev ve işyerlerinde herhangi bir hak kaybına uğramadıkları,evlerinde gerekli tadilatı ve yenilemeyi yapabilecekleri, hatta restorasyon işlemlerinde bakanlık hibelerinden yararlanabilecekleri ifade edildi.Toplantıda evini restorasyon ettiren ve bakanlıktan hibe desteği alan bir vatandaşta katılımcıları bilgilendirerek yaşanan sıkıntının Emet lehine avantaja dönüştürüle bilineceğini ifade etti.
Emet sit imar planının 8 ila 12 ay arasında tamamlanarak bakanlıkça onayladıktan sonra, kentsel sit sınırı içerisinde kalan evlerde tapu sahiplerince yapabilecekleri çalışmalar için hazırlanan plan hükümlerine göre yer yer kurul izni gerekirken yer yer de işlemlerini belediyemiz fen işlerinden yürütebilecekleri ifade edildi.
Emet sit imar planı çerçevesinde sokak ve mahalle çalışmalarının bakanlıkça finanse edileceği, imar planında sit alanları içerisinde park,bahçe vb. yerlerinde belirleneceği ifade edildi. Kullanılmayan ve yıkılmaya yüz tutmuş ,tehlike arz eden tescilli binalarda ise gerekli kararlarını alınarak belediye tarafından yıkımlarının yapılabileceği belirtildi.
Vatandaşlar ise genelde Emet ilçesinde gerçek anlamda tarihi evlerin olmayışı, sit koruma kapsamı altında mağdur edildiklerini, evlerini restore etme imkanı bulmayanların tadilat için proje çizdirme gibi mali sorumluklarla karşılaması, yıkılan veya yanan bina durumunda aynısının yapılmasının zorunluluğu, betonarme yapamama, gibi konularda şikayetlerini dile getirdiler.Genel mahiyette ise vatandaşlar Emet ilçesinde cami, han ve çeşme dışında herhangi bir tarihi eser bulunmadığını beyanla tescillerin ve sit korumalarının tamamen kaldırılmasını talep ediyorlar.
Emet’in sit imar davasında 3. Perde olan Emetin kentsel sit alanı koruma imar planı hazırlama çalışmaları sürerken, bundan sonraki aşamada imar planı onaylandıktan sonra, restorasyon,sokak ve cadde düzenleme vb. çalışmalara başlanacak. 
BELEDİYE BAŞKANIMIZ HÜSEYİN DOĞAN;” MAÇ DAHA YENİ BAŞLIYOR”
Sit imar planı bilgilendirme toplantısında halka hitap eden Emet belediye başkanımız Hüseyin Doğan, Emet ilçesi sit konusunda oldukça fazla bilgi kirliliği olduğunu beyanla şunları söyledi;
“ Maç henüz yeni başladı. Önümüzde uzun bir 90 dakika var. Kültür varlıklarını koruma müdürlüğü ekiplerimizle, belediyemiz teknik ekipleri ile bir araya gelerek, şu zamana kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra izlenecek yol ve imar çalışmaları ile ilgili gerekli görüşme ve çalışmalarımızı yapacağız.Emetimiz tarihiyle, doğal güzellikleri ve termal kaynakları, maden kaynakları ile şirin güzel bir ilçemiz. İlçemizi korumak zaten bizlerin görevi.Ancak gelinen noktada halkımız bu sit çalışmalarından mağdur. Mağduruyeti,kazanıma dönüştürmek ve mağduriyetleri gidermek kadar,yeni mağduriyetleri engelleme adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Konuya tam vakıf olunmaması nedeniyle bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız rahat olsun,bu konuda Emet belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacak ,halkımızın mağdur olmaması adına haklarının savunucusu olarak gerekli takipleri gerçekleştireceğiz “dedi.

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom