Pazar
Parçalı Bulutlu
8°C | -5°C
Pazartesi
Hafif Yağmur
9°C | -1°C
Salı
Yağışlı
4°C | 1°C
EMİB - Çağrı Merkezi

EMET BELEDİYEMİZİN 4 MİLYON TL’LİK GES PROJESİ İMZALANDI

Emet belediyemizin ilçede bulunan Yörükler çiftliği mevkiinde 17 bin metre kare arazi üzerinde kuracağı güneş enerjisinden elektrik üretimi için bağlantı anlaşması imzalandı.

EMET BELEDİYEMİZİN 4 MİLYON TL’LİK GES PROJESİ İMZALANDI Haberler

Emet belediyemiz aylık 60, yıllık 750 bin tl’yi bulan elektrik faturalarını karşılamak, ve bu yönde yapılan harcamaları Emet halkına hizmete dönüştürmek adına Güneş enerjisinden elektrik üretimine geçme projesinde sona geldi. 
İller bankasınca onaylanan proje Emet belediye başkanımız Mustafa Koca ve Osmangazi elektrik A.ş  Kütahya İl müdürü Uğur Kamil Mumcu tarafından imzalanarak iller bankasına gönderildi.
Emet Yörükler çiftliği mevkiinde 17 bin metre2 alan içersinde kurulacak 3600 adet güneş paneli ile ayda yaklaşık 1000 megawat elektrik üretimi hedefleniyor.4 milyon tl’ye mal olacak  proje ile  ayda 150 bin tl gelir hedeflenirken, 4 yılda tesislerin kendini amorti etmesi öngörülüyor. İller bankasınca ihale edilecek projenin geri ödemesi ise aylık enerji gelirin yarısının iller bankasına  temliki ile gerçekleşecek. 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Emet  belediye başkanımız Mustafa Koca, enerji üretim santrali projesinde gerkeli imzaların atılarak ihale aşamasına gelindiğini beyanla şunları söyledi;

“Maliyeti 4 milyon tl bulan proje ile ilçemizde aylık 900 ila 1000 megawatt elektirik üretimi yapılacak. Bu konuda iller bankamız ile gerekli etüt çalışmaları yapılarak  projemiz onaylanmıştı.Şimdi ise  Oedaş müdürlüğümüzün çağrısı üzerine anlaşmamızı imzaladık. Yörükler çiftliğimizde kendi elektriğimizi üreterek, hem ülke ekonomimize katkı sağlamak hemde belediyemizin enerji maliyetlerini karşılamayı hedefliyoruz. 17 bin metre kare alanda yaklaşık 3600 güneş paneli  ile enerji üretirken tesisimiz kendi kendine borucunu öderken, belediyemizede aylı gelir elde etmiş olcağız. 4 yılda tesislerin borcu bitince tüm gelir belediyemize kalmış olacak.Bölgemiz Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için çok avantajlı konumda. Bu avantajı değerlendirip kendi elektrik enerjimizi üreteceğiz ve belediyemizin enerji tüketim bedelini aşağı seviyelere çekeceğiz. Böylece elektrik enerjisi için harcadığımız miktarı halkımıza yeni hizmetler üretmekte kullanacağız. Amacımız tasarruflarımızı hizmete dönüştürmek.ilçemize hayırlı olsun” dedi

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom