Perşembe
Hafif Kar Yağışlı
3°C | -4°C
Cuma
Çok Bulutlu
2°C | -3°C
Cumartesi
Parçalı Bulutlu
9°C | -5°C
EMİB - Çağrı Merkezi

EMETİN TERMAL HARİTASI TAMAM

Emet belediyemizce Eylül 2016 tarihinde başlayan Emetin jeotermal haritasının çıkarılması tamamlanarak raporlaştırıldı.

EMETİN TERMAL HARİTASI TAMAM Haberler

Emet belediyemizce yaklaşık 150 bin tl harcama yapılan proje ile Emetin yer altı termal haritası çıkarıldı. 2 yıl içerisinde Emet ve köylerinde 2114 noktada gaz ölçümü yapıldı. Gaz ölçümlerinin ardından 436 noktada gravite ölçümleri yapılırken düzenlenen raporlar ile belirlenen 20 noktada etkin jeotermal taraması yapıldı.

İller bankası Jeoloji yüksek mühendisi Dr. Ali Reçber ve belediye su işleri ekiplerince 20 noktada des ölçümü yapılan kaynaklara elektrik verilerek ölçüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından en etkin kullanılabilecek 5 nokta belirlendi.

Emet belediye başkanımız Mustafa Koca ilçenin mevcut termal zenginliğini ortaya çıkaracak 2 yıllık çalışma sonrası jeotermal yer altı bigilerini içeren kitabın hazır olduğunu beyanla şunları söyledi

” Mart 2018 de Emet sıcak su sondajı litolojisi donanım planı kapsamında gravite ölçümleri yapılan 436 noktanın 20 sinde des ölçümleri yapılmıştı. Bu çalışmalar sonunda rezervi geniş ve sıcaklığı yüksek 5 noktayı tespit ettik. Merkezde biri mevcut kaynaklarımızın bulundu alanda, diğerleri Esentepede, Dere mahallesi gedik ardında ve çay kenarında 2 noktada olmak üzere toplam 5 verimli nokta tespit edildi.Artık iş sondaj aşamasına geldi. Yatırım ve planlamalara göre hangi noktalarda çalışmamız gerektiğini bilmek kadar neye ulaşacağımızı da bilimsel raporlarımızla belgelemiş olduk.Bu çalışmalarda 600 ila 800 m arasın da kaynaklara ulaşabileceğimizi gördük. Sadece bugun değil, Emetin 50- 100 yıllık geleceğinde de yerin ne kadar altında, ne derece ve ne kadar sıcaklıkta kaynaklarımız var bunları raporlaştırdık.Bu kitabımızla Emetin hangi bölgesine ne tür bir termal yatırım yapabileceğimizi görmek adına önemli verileri elde ettik. Memleketimize hayırlı olsun ”dedi.

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom