Çarşamba
Sisli
4°C | -4°C
Perşembe
Hafif Kar Yağışlı
2°C | -6°C
Cuma
Çok Bulutlu
0°C | -7°C
EMİB - Çağrı Merkezi

DİRENİŞİN SEMBOLÜ CEVİZDERE ZAFERİNİN 95.YILI

Milli Mücadele yıllarında batı cephesinde işgalci kuvvetlere karşı ilk direnişin yaşandığı ve direniş sebebiyle çatışmaların en şiddetli zamanında 4 tabur askerini Emet’e göndermek zorunda kalarak düşman kuvvetlerinin zayıflatılmasını sağlayan Emet Cevizdere zaferinin 95. gurur yılı etkinlikleri gerçekleştirildi.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ CEVİZDERE ZAFERİNİN 95.YILI Haberler

Emet Cevizdere şehitliğinde yapılan etkinliğe İlçe Kaymakamı Mahmuthan Arslan,Belediye başkanımız Mustafa Koca, Garnizon komutanı Resul Murat Kılıçaslan,Emniyet Müdür V.Gökhan Yıldırım,Dr.Fazıl Doğan’ın torunları Ömer Fazıl Doğan ve Hümeyra Gücük,daire müdürleri,oda ve dernek başkanları,gazilerimiz ve Emyo ve lise öğrencilerimiz katıldı.

 

Cevizdere şehitliğine çelenk konulması ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal marşımızın  okunması ile devam etti.

 

 

 

DEĞİRMİSAZ OLAYI VE HÜKÜMET BASKINI

 

Emet Ecdad Derneği başkanı Ali Duyan tüm Emet çevresi işgal edildikten sonra Emet’te bulunan Emet müdafai vatan cemiyeti sebebiyle bir süre düşmanca işgl edilmediğini ve kontrolün anlaşılan eşkiyaalra bırakıldığını belirtti. Duyan, eşkiyalar ile düşman birlikleri arasında itilafa düşüldükten sonra Emet’in işgale dildiğini ifade etti.

 

 Duyan ilçemizde o yıllarda yaşananları şöyle aktardı;

 

“Değirmisaz olayı,değirmisaz muhtar ve azalarına Emet hükümet konağında yapılan işkenceler ve Yunan komutanın kendisine ve askerlerine 20 bakire kız istemesi üzerine Emetlilerin hükümeti baskını konularında bilgilendirdi. Özsu;” Dönemin belediye başkanı Terlemez Hasan  yunan komutanının talebi üzerine zaman kazanmak için bir eğlence tertiplenmesini ve isteklerin yerine getirileceğini ifade eder. Emetli,Eğrigözlü ve Sülye balalı efeler ile 30-40 kişi hükümeti basacaktır. Tarih 24 Nisan 1922.Eğlenceyle  askerlerin dikkatlerinin dağılması ve  sızmaları beklenir. Daha sonra emme basma tulumba çalışmayınca ileçde ki rum vatandaş artin vasıtaıs ile gazlı bezler hükümete sokulur ve ateşe verilir. Çıkan çatışmalarda 40 düşman askeri öldürülürken o akşam hükümette bulunmayan Kuklasız çavuş isimli düşman askeri Emet yerle kıyafetleri olan örtme ve peştamal ile ilçeden kaçarak durumu Tavşanlıdaki komutanlara bildirir.”dedi.

 

CEVİZDEREDE 200 DÜŞMAN ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

 

DUYAN,  2 tabur askerin Emet üzerine gönderildiğinin haber alınması ile Cevizdere mevkiinde düşmana pusu kurulmaya karar verildiğini anlatarak;”26 Nisan 1922 gecesi düşmanın geçiş güzergahı olan Cevizdereye 50-60 kişilik efeler mevzilenir. Yüzbaşı Reşit ve Teğmen Şakir komutasındaki 10 kadar askerlerinde katıldığı pusu için düşman beklenir. 27 Nsan 1922 de öğleye doğru  350 kişilik Yunan birliği Cevizderede pusuya düşürülür.İlk kurşunu atan Prosuğun Ahmet ilk önce düşman kumandanın atını,2.atışında kumandanı vurur.  Akşama kadar süren şiddetli çatışmalarda düşman birlikleri getirdikleri mitralyözü bile kurmaya vakit bulamazlar.200 kadar düşman askeri Cevizderede öldürülürken dağlara kaçanlarda köylerde imha edilmiştir.

 

EMET TAMAMEN YAKILIYOR

 

Cevizderesini haber alan Yunanlılar iki alay Kütahya?dan, uçak takviyeli iki alay da İzmir?den olmak üzere toplam dört alaylık birliği Emet üzerine gönderir. Emet için acı ve hüzün dolu günler daha da artarak devam etmektedir. 1922 Mayıs başında Emet bölgesine gelen dört alay Yunan birliği 24 Mayısa kadar Emetle beraber 14 köyünü taş üstünde taş kalmayacak şekilde yakmışlardır. Cevzideresine katılanları isim isim tespit etmişler, başta Belediye Reisi Terlemez Hasan, Emet Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Hatipoğlu Mustafa olmak üzere tüm Cevizderesi muhariplerini teker teker aramaya başlamışlardır. Özellikle yakılan köyler Cevizderesi muharebesine katılanların köyleridir. Gittikleri her köyde çoluk çocuk, hamile yaşlı, kadın erkek ayırt etmeden önlerine geleni hunharca şehit etmişlerdir. Bu işgal Ramazan ayına rastlamış hatta Emet’in girişinde bulunan şehitliktekiler Ramazan Bayramı günü şehit edilmişlerdir. Cevizderesinde ele geçirilen mitralyöz de Yunanlılar tarafından Umutlu köyünde bulunmuş ve geri alınmıştır. Yaralı olan Porsuk Ahmet ve Belediye Reisi Terlemez Hasan ile birlikte 18 kişi Umutlu köyünden, 25 kişi Köprücek köyünden, Sülye, Eğrigöz, Küreci ve diğer köylerimizden daha birçok kişi esir alınmış, bir kısmı Simavda hapsedilmiş, bir kısmı da Manisada Divan-ı Harbte yargılanarak Korfo Adasına ve Atinaya esir olarak götürülmüşlerdir.”dedi.

 

Temsili Şehitlikte şehitlerimiz için İlçe Müftüsü İsmail Temur ile dualar okunurken,lokma dağıtımı yapıldı.

 

Bugün Öğle namazına öncesi Babuk bey çarşı camiinde şehitlerimiz için mevlüt te okutuldu.

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom